Yıkanabilir Bez Kullanan Anneler Pişikle Nasıl Mücadele ediyor?

 Kategori Genel

Sağlıklı yaşam her yönüyle bir bütün. Temiz bir bedende 9 ayını tamamlamış bebeğin daha az alerjik bünyesi oluyor, idrarı ve kakası tahriş etmiyor.

Pişik problemi bebeğin hassas cildinin yakıcı idrar ve kakaya maruz kalmasıyla oluşuyor. Antibiyotik kullanmış bebeklerde pişik daha şiddetli oluyor.

Pişiğin önemli bir nedeni de altın uzun süre nemli kalması. Yıkanabilir bez kullanacak anneleri bu durum düşündürebilir.

Pişik olmaması için neler yapabilirsiniz?

 1. Bebeğinizin çiş ve kaka zamanlarını iyi takip edin. Her bebek tuvaletini yapmadan önce mutlaka işaret verir. Böylece altını kirletir kirletmez değiştirir ve nemli kalmasını engellersiniz.
 2. Bu, sadece pişiği engellemez aynı zamanda tuvalet iletişimini de başlatmış olur. Yıkanabilir bez kullanmak çok eğlenceli bir süreç değil itiraf edelim. Amaç yavrulara en kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazandırıp bezlerden kurtarmak. İnanın en konforlu bez bile bebek için rahatsız edicidir.
 3. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler sadece çiş yaptığı zaman poposunu silmeyin. Sürekli alt silmek de cildi tahriş eder ve pişik oluşturur.
 4. Ek gıdaya geçen bebeklerde idrar ve kaka daha yakıcı olabilir. O nedenle duruma göre yıkama sıklığını arttırın. Yaş ilerledikçe cilt hassaslığı azalacağı için silebilirsiniz de.
 5. Her kaka sonrası bebeğinizin poposunu yıkayın. Her sabah uyandığında da yıkamak güzel olur.
 6. Yıkama sonrası yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın. İyice kuruması için altını bir süre açık bırakın.
 7. Mümkün olduğunda her alt değiştirmede 5-10 dk bebeğinizin poposunu havalandırın.
 8. Bezi tekrar bağlamadan önce zeytin sütü veya kantaron yağı veya zeytinyağı (hepsi doğal güvenilir yağlar olmalı) ile yağlayın.
 9. Kokulu, kimyasal içerikli ıslak mendiller asla kullanmayın!
 10. Bezlerinizi asla kokulu deterjanlar ile yıkamayın. Sadece boraks, çamaşır sodası, doğal sabun rendesi, arapsabunu gibi doğal temizleyiciler kullanın.
 11. Vücudunu sabun ile yıkamayın. Bebekler ilk 2 yıl sadece su ve sirke ile yıkansalar yeterli. Doğal bile olsa sabun kullanmak cilt üzerindeki doğal bakterileri yok eder ve hassaslık oluşturur.
Yeni Yazılar
0

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!