Hazır bezlerde bulunan ftalat maddesine dikkat!

Yazar: Pamucco

FTALATLAR VE BİSFENOL A

Ftalat, bugün çok yaygın olarak kullanılan kanserojen bir maddedir. Plastikte esnekliği artırmak için kullanılır. Ftalat yumuşak plastikte, Bisfenol A ise sert plastikte kullanılır.

Bu maddeler bebek emziği, diş kaşıyıcı ve biberonlarda, çocuk oyuncaklarında, serum setlerinde, vücut bakım ürünlerinde ve kaplarında, diş macun ve şampuan şişelerinde, plastik kaplarda, alışveriş torbalarında, alüminyum folyoda deterjanlarda ve hazır bezlerde kullanılır. Sentetik yağlarda ve ayrıca katkı olarak ürünlerin içinde de bulunur.

Ftalat ve Bisfenol A, her ikisi de dioksindir. Bu madde üreme organları ve beyinde birikinti yapar. Bir kadının vücudunda depolanmış ftalatlar varsa ve hamileliğinde ftalat içeren ürünler kullandıysa, bu madde anne karnındaki cenine geçer ve ceninde üreme organı gelişimini bozabilir. Ayrıca düşüklere de sebep olabilir. Yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozukluklarına sebep olabilir.

Ftalat ve Bisfenol A erkeklerde göğüs ve prostat kanserine sebep olabilir. Östrojene benzer maddeler salgılayarak erkeklik fonksiyonlarını bozar, kadınlık hormonuna dönüştüğü için sperm üretiminde ciddi düşüşe sebep olabilir.

En çok bilinen ftalat DEHD ftlat’ın zararları bilimsel olarak kanıtlanmış olup, insanlarda kansere neden olduğu Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından kabul edilmiştir. Bisfenol A ise Kanada, ABD ve Danimarka’da yasaklanmıştır.

Pamucco bu hassasiyeti de bünyesinde barındırıyor!

Hiçbir Pamucco ürünü ftalat içermiyor.

Testlerimiz;

Pamucco’yu güvenle kullanın..

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!