Kullanıcı Yorumu – Pamucco Kadın Pedleri

Yazar: Pamucco

Üç aydır yazmayı planladığım yıkanabilir ped yazısıyla sonunda karşınızdayım. Pamucco yıkanabilir pedlerimi tam üç menstruasyon dönemi boyunca kullandım ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

pedlerin alt yüzlerinde, iki kumaş katmanı arasında, incecik bir sızdırmaz tabaka var

Sitedeki yazılarda bugüne kadar defalarca söz ettiğim (mesela #direnmenstruasyon), bir süre MeLuna kaplarla birlikte yurtdışından getirtmek üzere sipariş aldığım, fakat ta Almanya’dan getirtmeyi gereğinden fazla maliyetli bulduğum için satışını kaldırdığım, bir ara da kendim dikmeyi denediğim ama seri üretime geçecek vakti ve enerjiyi bulamadığım yıkanabilir kumaş pedleri sonunda Türkiye’de üreten birilerini buldum. Daha önce kendi diktiğim ve yurtdışından getirdiğim kumaş pedleri tek başına veya menstruasyon kabımla birlikte defalarca kullanmış biri olarak Pamucco pedlerin piyasadaki pek çok seçenekten daha kullanışlı olduğunu da söyleyebilirim.

günlük pedler tamamen pamuklu kumaştan üretiliyor

Pamucco, sade, doğal ve sağlıklı bir yaşam arayışındaki üç annenin ortak çabasıyla kurulmuş. Çocukları için yıkanabilir bebek bezi kullanmak istediklerinde ithal, kimyasal boyalı ve sentetik malzemelerle karşılaşmışlar. Uzun araştırmalar ve denemeler sonunda sadece en dıştaki sızdırmaz tabakasında nefes alan ve nem biriktirmeyen sentetik bir tabaka kullanarak geri kalanı tamamen pamuklu kumaşlardan dikilmiş bezler üretmişler, önce kendi çocuklarında kullanıp sonra satışa sunmuşlar.

Çocuk bezlerini piyasaya sürdükten sonra gelen talepler doğrultusunda menstruasyon, lohusa ve günlük ped üretimine de el atmışlar. Bu pedlerde de tenimize değen tüm kumaşlar %100 pamuklu ve Türkiye’de üretilmiş.

Pamucco ürünlerinde;

  • Nanotekloji içeren sızdırmaz malzemeler yok,

  • Kimyasal yok (Dioksin, Sodyum Poliakrilat, Titanyum Dioksit ve niceleri),

  • Naylon ve türevi doğada uzun yıllar çözünmeyen malzemeler yok.

Şimdi gelelim kullanıma…

Pamucco’nun hazırladığı talimatlara ek olarak, ben kendi deneyimimden yola çıkarak pedlerin nasıl kullanıldığını anlatmaya ve önemli bulduğum noktaları vurgulamaya çalışayım.

Özellikle benim jenerasyonumdaki kadınların kumaş pedler hakkında pek çok önyargısı olduğunun farkındayım. Çoğumuz petek dokulu üst yüzey çağında, kumaş pedlerin zahmetli, sağlıksız, konforsuz oldukları telkinleriyle büyüdük. Bugünse kullan-at ped ve tamponların sağlıksız, konforsuz ve doğaya zararlı oldukları artık çoğumuzun malumu (Malum olmayanlar içinhttps://www.ayrintiyayinlari.com.tr/kitap/lanet/704). O halde kafamıza kazınmış pazarlama stratejilerini sorgulayıp konfor alanımızı biraz esnetelim mi?

Pratik mi?

Pamucco kumaş pedler sızdırmaz ve kanatlı bir dış katman ile içine çıtçıtla sabitlenen emici bir iç katmandan oluşuyor. Tıpkı kullan-at pedleri yerleştirir gibi iç çamaşırımıza yerleştiriliyor, çıt çıt ile kanatlar birbirine tutturuluyor. 3-4 saat ya da pedin emme kapasitesinin dolduğunu gördüğümüzde pedi çıkartıp içine karbonat, boraks ya da çamaşır sodası katılmış su dolu bir kovaya bastırıyor, yerine temiz bir ped takıyoruz. Eğer evde değilsek pedimizi sızdırmaz katman dışa gelecek şekilde katlayıp çıtçıtlayarak bez bir torbaya koyarak eve götürüyoruz.

Temizlik

Ben her akşam o gün kullanıp suya bastırdığım pedleri soğuk su ve sabunla yıkayıp kurutuyor, menstruasyon dönemim bittiğinde hepsini çamaşır makinesinde tekrar yıkıyorum. Pedleri güneşte kurutma fırsatı bulabilirsem lekeler gerçekten büyük ölçüde azalıyor (Ama zaten kim korkar lekeden).Tüm çamaşırlarım gibi pedlerimi de sadece sabun tozu-boraks-karbonattan oluşan ev yapımı çamaşır deterjanımla yıkayıp yumuşatıcı yerine elma sirkesi kullanıyorum. Sirke zaten tüm yumuşatıcılardan daha güzel sonuç veriyor ama özellikle pedlerinizde kesinlikle yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Çamaşır suyu hem kumaşın deforme olmasına neden oluyor hem de cilt sağlığı açısından zararlı. Yumuşatıcılar ise kumaşın emiciliğini azaltıp içerdiği parfümlerle yine vücuda, evinizdeki hava kalitesine vs. zarar veriyor. Bir de pedlerin dış katmanını asla kaynatmıyoruz, isterseniz sadece iç havluları kaynatabilirsiniz.

Konfor

Sızdırmazlık meselesi sanırım herkes için çok önemlidir o yüzden bunu vurgulamak istiyorum: Pamucco bezlerin dış katmanı gerçekten sızdırmıyor, ayrıca eskiden kullan-at pedlerle benim sık sık yaşadığım akıntının pedin kenarından akıp oradan kıyafetime bulaşma durumu kumaş pedlerde asla yaşanmıyor. Pamucco pedlerde pedin ileri geri yana kayması gibi bir sıkıntı da hiç yaşamadım, tabii sıkı bir iç çamaşırı giymek daima tavsiye ediliyor. Menstruasyon kabı ve kumaş ped kullanmaya başladığımdan beri henüz bir kez bile çarşaf ya da dış kıyafetlerde kan lekesi yaşamadım. Koku ve tahriş konusunda da yıkanabilir pedler kullan-at pedleri geride bıraktı. 8 saate yakın kullandığımda bile kesinlikle kötü bir koku oluşmuyor, ne terleme, ne tahriş ne de kaşıntı yapmıyor.

Ekonomi

Pedlerin ömrü kaç yıl olacak bilmiyorum fakat henüz görünür bir yıpranma durumu yok. Emici katmanı havlu kumaştan yapılmış, yani parçalar eskidiğinde evdeki eski havlulardan yedekler dikmek ve çok yoğun akıntı durumunda iki kat kullanmak da mümkün.

Ekoloji

Kumaş pedler, menstruasyon kapları ve deniz süngerleri gibi evimizde her ay kendi kendimize dezenfekte edebildiğimiz, uzun süre tekrar tekrar kullanıldıkları için delicesine atık yaratmayan, vücudumuzu kimyasallara maruz bırakmayan ürünler ve bunları kullanmak ve temizlemek, doğaya bırakılan milyonlarca plastik pedin kirlettiği okyanusları temizlemekten kesinlikle daha kolay.

kaynak: http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2016/03/ykanabilir-pamucco-bezler.html

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!