Yıkanabilir Bez Kullanan Ebeveynler Pişikle Nasıl Mücadele ediyor?

Yazar: Pamucco

Sağlıklı yaşam her yönüyle bir bütündür. Temiz bir bedende 9 ayını tamamlamış bir bebeğin daha az alerjik bünyesi olur ve  idrarı ve büyük tuvaleti tahriş etmeyebilir. Fakat aynı zamanda pişik problemi bebeğin hassas cildinin yakıcı idrar ve büyük tuvalete maruz kalmasıyla da olur. Antibiyotik kullanmış bebeklerde pişik daha şiddetli olabilir.

Pişiğin diğer bir önemli nedeni bebeğin altının uzun süre nemli kalmasıdır. Yıkanabilir bez kullanacak anneleri bu durum düşündürebilir.

Pişik olmaması için neler yapabilirsiniz?

 1. Bebeğinizin çiş ve büyük tuvalet zamanlarını iyi takip edin. Her bebek tuvaletini yapmadan önce mutlaka işaret verir. Böylece altını kirletir kirletmez değiştirir ve nemli kalmasını engellersiniz.
 2. Bu, sadece pişiği engellemez aynı zamanda tuvalet iletişimini de başlatmış olur. Yıkanabilir bez kullanmak çok eğlenceli bir süreç değil itiraf edelim. Amaç yavrulara en kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazandırıp bezlerden kurtarmak. İnanın en konforlu bez bile bebek için rahatsız edicidir.
 3. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler çiş yaptığı zaman poposunu silmeyebilirsiniz. Sürekli alt silmek de cildi tahriş eder ve pişik yapar.
 4. Ek gıdaya geçen bebeklerde idrar ve büyük tuvalet daha yakıcı olabilir. O nedenle duruma göre yıkama sıklığını arttırın. Yaş ilerledikçe cilt hassaslığı azalacağı için silebilirsiniz de.
 5. Her büyük tuvalet sonrası bebeğinizin poposunu yıkayın. Her sabah uyandığında da yıkamak güzel olur.
 6. Yıkama sonrası yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın. İyice kuruması için altını bir süre açık bırakın.
 7. Mümkün olduğunca her alt değiştirmede 5-10 dk bebeğinizin poposunu havalandırın.
 8. Bezi tekrar bağlamadan önce zeytin sütü veya kantaron yağı veya zeytinyağı (hepsi doğal güvenilir yağlar olmalı) ile yağlayın.
 9. Kokulu ve kimyasal içerikli ıslak mendiller asla kullanmayın!
 10. Bezlerinizi asla kokulu deterjanlar ile yıkamayın. Sadece çamaşır sodası, doğal sabun rendesi, arap sabunu gibi doğal temizleyiciler kullanın.
 11. Vücudunu sabun ile yıkamayın. Bebekler ilk 2 yıl sadece su ve sirke ile yıkansalar yeterlidir. Doğal bile olsa sabun kullanmak cilt üzerindeki doğal bakterileri yok eder ve hassaslık oluşturur.

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!