Pamucco Lohusa Kuşağı

 Kategori Genel

Doğum, bir kadının yaşayabileceği en özel anlardan ve -acısıyla tatlısıyla- unutulmaz anılardandır. Doğumun fiziksel ve manevi birçok faydası vardır, çünkü doğum kutsal göreve yani anneliğe atılan ilk adımdır. Belki de bu nedenledir ki kendi kültürümüz dahil birçok farklı kültürde lohusa döneminde kadının maddi/ manevi sağlığına fevkalade kıymet verilir. Tarihe baktığımızda lohusa kadını destekleyen birçok yollara başvurulmuştur. Bunlardan çoğu da gelenek haline dönüşmüştür.

Pamucco ailesi olarak sizlere kadim bir gelenek olan Lohusa Kuşağını takdim etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Peki, Lohusa Kuşağı nedir ve ne işe yarar?

Lohusa Kuşağı, doğum sonrası rahmin toparlanması, sarkmaması, büzülmesini hızlandırması, göbeğin küçülmesi ve aynı zamanda beli desteklemek için bel/karın bölgesine sarılan bir kumaştır.

Lohusa Kuşağı;

-Hamilelik süresince karın bölgesinde oluşabilecek gevşek cilt ve yağların toparlanmasına,

-Karın kaslarını sıkarak güçlenmesine ve rahmin tekrar kendi pozisyonunu almasına,

-Sırtın ve vücudun orijinal duruşunun desteklenmesine,

-Emzirme zamanlarında daha düzgün bir duruş elde etmeye ve sırt ağrılarının azalmasına büyük katkıda bulunur.

Lohusa Kuşağı nasıl bağlanır? Kullanım önerileri nelerdir?

Lohusa Kuşağını doğumdan hemen sonra bağlayıp lohusa dönemi boyunca 40 gün kullanılmak tavsiye edilir. Gece de dâhil olmak üzere ne kadar uzun takabilirseniz o kadar fayda sağlar. Ancak duş alırken çıkarılır. Alışma süresine ihtiyaç duyulursa, 12 saat ile başlayıp zamanla bu süreyi arttırabilirsiniz.

En faydalı pozisyon yatarak veya mum duruşunda iken rahmin kendini yukarıya- göğse doğru- salmasıyla bağlanan pozisyondur. Ayaktayken yer çekimiyle beraber rahim doğal olarak aşağıya doğru inik duracaktır. O sebeple eğer lohusa kuşağını ayakta bağlamayı tercih edecekseniz yaptığımız öneriler ve uyarılara dikkat etmenizi önemle arz ederiz.

Lohusa Kuşağı, ipleri halkalarından çapraz şekilde geçirerek bağlanır. Arkadan bağlanması ve aşağıdab başlayıp yukarı doğru -bir yardımcının- bağlaması tavsiye edilir. Lohusa kadın bu sırada elleriyle rahmini yukarı doğru kaldırarak ve rahim bölgesinin tamamen kumaşın içinde kalmasını sağlayarak sıkı ve doğru bağlamayı destekler.

Yardım olmaksızın kendiniz bağlamak durumundaysanız, ayaküstü pozisyonda ön taraftan -aşağıdan yukarı doğru- iplerini halkalarından çapraz şekilde geçirerek dayanabileceğiniz kadar sıkı sıkıya bağlayabilirsiniz. Kendiniz bağlarken, ön taraftan yukarıdan aşağıya doğru bağlarsanız, rahminiz aşağı doğru itilir. Aksine rahim yukarı doğru çekilmelidir. Bu sebeple mutlaka aşağıdan yukarı doğru; rahmi yukarı doğru kaldırarak ipleri sıkarak bağlamalısınız.

Bağlamaya yardımcı olacak birisi varsa, aşağıda önerilen pozisyonlardan herhangi birisini deneyebilirsiniz.

Lohusa Kuşağını bağlamak için birkaç pozisyon vardır:

1- (Kolay Pozisyon)

Kadın ayakta, rahmin/karnın alt bölgesini elleriyle yukarıya kaldırarak destekler. Kuşak bu şekilde arkadan sıkı sıkıya bağlanır.

2- (Orta Pozisyon)

Kadın yatakta sırtüstü yatar ve ayaklarını 90 derece kaldırır ki rahim göğse doğru insin. Kuşak bu şekilde önden veya yandan sıkı sıkıya bağlanır.

3- (Zor Pozisyon)

Kadın mum duruşuna kalkarak rahmin aşağıya sarkmasını engeller. Baş aşağı pozisyonda rahim göğse doğru iner. Duvara yaslanarak da destek alabilir. Kuşak bu şekilde arkadan veya önden sıkı sıkıya bağlanır.

Pamucco Lohusa Kuşağı %100 ham pamuktan üretilmiştir ve sert bir yapısı vardır. Bu tip kumaş, doğum sonrası vücudu şekillendirmekte çok daha etkilidir. Fayda görmek için Lohusa Kuşağı vücudun şeklini almamalı, bilakis vücuda şekil vermelidir.

Lohusa kuşağı gün boyu kullanımda toplanma yapabilir. Ütü yapılıp takılınca ve takarken düz olmasına dikkat edilirse toplanma azalır.

Pamucco ailesi olarak bizler insanlığın faydasına olan fakat zamanla unutulmaya yüz tutmuş olan geleneklerin tekrar canlanmasına katkıda bulununca kendimizi çok huzurlu hissediyor, bu kıymetli ürünümüzü siz sevgili hanımlara sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Memnun kalmanız dileğiyle,

Sevgiler

Yeni Yazılar
0

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!