Pamucco Lohusa Kuşağı

Yazar: Pamucco

Doğum, bir kadının yaşayabileceği en özel anlardan ve -acısıyla tatlısıyla- unutulmaz anılardandır. Doğumun fiziksel ve manevi birçok faydası vardır, çünkü doğum kutsal göreve yani anneliğe atılan ilk adımdır. Belki de bu nedenledir ki kendi kültürümüz dahil birçok farklı kültürde lohusa döneminde kadının maddi / manevi sağlığına fevkalade kıymet verilir. Tarihe baktığımızda lohusa kadını destekleyen birçok yollara başvurulmuştur. Bunlardan çoğu da gelenek haline dönüşmüştür.

Pamucco ailesi olarak sizlere kadim bir gelenek olan Lohusa Kuşağını takdim etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Peki, Lohusa Kuşağı nedir ve ne işe yarar?

Lohusa Kuşağı, doğum sonrası rahmin toparlanması, sarkmaması, büzülmesini hızlandırması, göbeğin küçülmesi ve aynı zamanda beli desteklemek için bel/karın bölgesine sarılan bir kumaştır.

Lohusa Kuşağı;

-Hamilelik süresince karın bölgesinde oluşabilecek gevşek cilt ve yağların toparlanmasına,

-Karın kaslarını sıkarak güçlenmesine ve rahmin tekrar kendi pozisyonunu almasına,

-Sırtın ve vücudun orijinal duruşunun desteklenmesine,

-Emzirme zamanlarında daha düzgün bir duruş elde etmeye ve sırt ağrılarının azalmasına büyük katkıda bulunur.

Lohusa Kuşağı nasıl bağlanır? Kullanım önerileri nelerdir?

Lohusa Kuşağının normal doğumdan hemen sonra bağlanıp lohusa dönemi boyunca 40 gün kullanılması tavsiye edilir. Sezaryen doğum sonrası dikişler iyileştikten sonra kullanılmaya başlanır. Gece de dâhil olmak üzere ne kadar uzun takabilirseniz o kadar fayda sağlar. Ancak duş alırken çıkarılır. Alışma süresine ihtiyaç duyulursa, 12 saat ile başlayıp zamanla bu süreyi arttırabilirsiniz.

Lohusa Kuşağını bağlamak için en pratik, en faydalı yöntem yatar pozisyonda rahmin kendini yukarıya – göğse doğru- salmasıyla elde ettiğimiz pozisyondur. Bunu köprü pozisyonu olarak adlandırabiliriz. Bu pozisyon aynı zamanda doğum sonrası tavsiye edilen pelvik tabanı güçlendirme egzersizidir. Normal doğumdan hemen sonra kuşağı bu pozisyonda bağlamak önerilir. Kendiniz yardım almaksızın veya yardım alarak, aşağıdan yukarıya doğru -önden veya yandan- dayanabileceğiniz sıklıkta bağlayabilirsiniz.

Doğumdan en az bir hafta sonra yani rahim büyük oranda kendi pozisyonunu aldıktan sonra kuşağı ayakta bağlamak da mümkündür. Ancak ayaktayken, yer çekimiyle beraber rahim doğal olarak aşağıya doğru inik duracaktır. O sebeple eğer Lohusa Kuşağını ayakta bağlamayı tercih edecekseniz, aşağıda yaptığımız uyarıları dikkate almanızı önemle rica ederiz.

Ayaküstü pozisyonda Lohusa Kuşağını yardım alarak bağlayacaksanız, arkadan ve aşağıdan yukarıya doğru bağlamak tavsiye edilir. Lohusa kadın bu sırada elleriyle rahmi (karnın alt kısmını) yukarıya doğru kaldırarak doğru bağlamayı destekler. Yardım almaksızın kendiniz bağlamak durumundaysanız ön taraftan -aşağıdan yukarıya doğru- bağlamalısınız. Eğer yukarıdan aşağıya doğru bağlarsanız, rahminiz de aşağıya doğru itilir. Aksine rahim yukarıya doğru çıkmalıdır. Bu sebeple mutlaka kuşağı sıkarken, rahmi yukarı doğru itmeye özen gösterilmelidir.

Birinci Pozisyon

Kadın köprü pozisyonunda durarak rahmi göğse doğru kaldırmış olur. Bu şekilde kuşak aşağıdan yukarıya doğru -önden veya yandan bağlanır.

İkinci Pozisyon

Kadın ayakta, rahmin/karnın alt bölgesini elleriyle yukarıya kaldırarak destekler. Kuşak bu şekilde arkadan veya önden sıkı sıkıya bağlanır.

Lohusa Kuşağını mum duruşuna kalkarak bağlamak da mümkündür. Bu pozisyonda da rahim istediğimiz gibi iyice yukarıya -göğse doğru- iner ve kuşağı bağlamak için doğru pozisyon elde edilmiş olur. Ancak bu uygulama yeni doğum yapmış bir vücudu zorlayabilir. O sebeple ilk önerimiz bu değildir. Sizin de ilk tercihiniz bu yönde olmayabilir. Yine de sağlığının buna elverişli olduğunu hisseden kadın, Lohusa Kuşağını mum duruşunda önden veya arkadan bağlayabilir.

Tüm pozisyonlarda Lohusa Kuşağının ipleri halkalarından çapraz şekilde geçirilerek bağlanır. Öncelikle ipleri sıkmadan halkalarından geçirip hazır etmek, sonra dilediğiniz pozisyonu alıp ipleri sıkarak bağlamayı tamamlamak işinizi fevkalade kolaylaştıracaktır.

Doğum sonrası rahmin toparlanması için öncelikli olarak sarılması gereken bölge göbek değil, rahim bölgesidir. O sebeple hangi pozisyonda bağlarsanız bağlayın rahim bölgesinin tamamen kuşağın içinde kaldığından emin olmalısınız. Kasıklar hizasından başlayarak bağlarsanız, rahim bölgesini kuşak içine almış olursunuz.  Önemli olan rahim bölgesi olduğu için kuşağın kısa kalıp göbeği tamamen sarmaması, rahmin toparlanması adına problem oluşturmaz. Kuşağın boydan uzun kaldığı durumlarda ise fazla gelen halkaları bağlamayabilirsiniz. Bu şekilde Lohusa Kuşağı boyunuza göre ayarlanmış olacaktır.

Pamucco Lohusa Kuşağı %100 ham pamuktan üretilmiştir ve sert bir yapısı vardır. Bu tip kumaş, doğum sonrası vücudu şekillendirmekte çok daha etkilidir. Fayda görmek için Lohusa Kuşağı vücudun şeklini almamalı, bilakis vücuda şekil vermelidir.

Lohusa kuşağı gün boyu kullanımda toplanma yapabilir. Ütü yapılıp kullanılırsa ve takarken düz olmasına dikkat edilirse toplanma azalır.

Pamucco ailesi olarak bizler insanlığın faydasına olan fakat zamanla unutulmaya yüz tutmuş olan geleneklerin tekrar canlanmasına katkıda bulununca kendimizi çok huzurlu hissediyor, bu kıymetli ürünümüzü siz sevgili hanımlara sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Memnun kalmanız dileğiyle,

Sevgiler

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!