Pamucco’nun Sorumluluk Felsefesi

Yazar: Pamucco

PAMUCCO’NUN SORUMLULUK FELSEFESİ

Attığımız her adımın bir sorumluluğu var bu hayatta. Yaptığımız işler önce kendimizi sonra aile ve çevreyi etkiler. Daha sonra tüm insanlığa olumlu ya da olumsuz bir şekilde tesir eder. Ufak bir amelle bile toplumun ihya ve ıslahına katkıda bulunmak da bizim elimizde oluverir, ifsatta ya da gaflette bulunup yıkıcı olmak da. Böylelikle her birimizin hareketi, hepimizi etkilemiş olur.

İnsanlık aynı yeryüzü ve semayı paylaştığına göre toplum içinde yaşamak -doğal olarak- her insana sorumluluklar yükler. Sorumluluk kavramını da iyi anlamak gerekir. Dünyadaki varoluş gayemizden başlayarak buna birçok örnek verilebilir. Sorumluluk sahibi bir insan öncelikle kendi hayatına sahip çıkar. Ona göre yer, içer, yaşar. Hesaplı tüketir ve severek üretir.

Örneğin; eğer anne baba olmaya karar veriyorsak, getirdiği sorumlulukları da kabul ediyor olmamız gerekir. Çocuklarımıza terbiye vermenin sadece bir eğlence olmadığını ve ciddi bir çaba gerektirdiğini bilmeliyiz. Çocuklarımızın bir süs eşyası olmadığının farkında olmalıyız. Onları büyük görmezsek, büyük işler yapamazlar. Daha küçükken onların bir birey olduğunu ve sorumlulukları olduğunu öğretmeliyiz.

Sorumluluk sahibi bir insan yere çöp atmaz mesela. Bunu zaten maneviyatı ve vicdanı kaldırmaz evvela. Akabinde o çöpün tüm canlıları rahatsız edeceğini ve doğanın o çöpü katlaya katlaya insanlığa iade edeceğini çok iyi bilir.

İnsanların sorumluluk alıp almama gibi bir tercihi yoktur. Bu sebeple bireylerin ayrı bir dünya olma çabası ve ‘banane’liği boştur. Hatta zarardır. Ve bu zarar kendisine muhakkak döner.

Hadi el ele verelim! Hatasız değiliz biliyoruz. Her şeyi başaramayız evet. Ama iyileşebilir ve iyileştirebiliriz.

-Kendi acizliğimizi hatırda tutarak, canlılara karşı daha duyarlı ve merhametli olabiliriz.

-Nesil yetiştirmeye daha ciddi bakabiliriz ve çaba harcayabiliriz.

-Çok daha üretken olabiliriz.

-Temiz beslenebiliriz. Temel gıdalarımızı evde yapabilir ve katkı maddelerini tüketmeyebiliriz. 

-Kimyasalları reddedebilir ve sentetik olanları kullanmayabiliriz.

-Yeniliklere karşı daha sorgulayıcı olabiliriz.

Sıfır atık yolunda ciddi adımlar atabiliriz. 

-Çöpümüzü azaltıp hatta yok edip sağlığımıza ve doğamıza sahip çıkabiliriz. 

-Zahmetle barışabilir, rahmetine inanabilir ve bu tutumu neslimize aktarabiliriz.

-Allah’ın sonsuz nimetlerine karşı şükrümüzü çoğaltabiliriz.

 

Vel hâsılı kelam; Dünya hayatı (imtihanı) ciddi iş vesselam!

 

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!