Sıfır Atık Konusunda Yıkanabilir Ürünlerin Önemi

Yazar: Pamucco

Geçtiğimiz hafta katıldığımız Cemre Çarşısı etkinliği, Sıfır Atık projesi kapsamında düzenlenen büyük bir organizasyondu. Birçok insanla tanıştık ve ürünlerimizi tanıttık. Ürünlerimiz çok ciddi ilgi gördü, çok mutlu olduk. Biz bu organizasyonda tekrar gördük ki yıkanabilir bezler ve pedler sıfır atık noktasında çok önemli bir noktada duruyor. Sadece bir kişi bile yıkanabilir bez/ ped kullansa sıfır atık noktasında ciddi kazanımlar elde ediliyor.

Her bir bebek için kullanılan hazır bezin 2 ton atığa yol açtığını ve her bir kadının da ömrü boyunca yaklaşık 11.000 adet hazır pedi çöp olarak doğaya bıraktığını düşününce, durumun vehametini ve korkunç seviyedeki boyutunu da anlamış oluyoruz. Bir hazır bezin doğada çözünmesi için ortalama 200-500 yıl gerekir. Ayrıca atık sıralamasında en çok tüketilen üçüncü üründür ve biyobozunur olmayan atıkların %30unu temsil eder.

Doğaya sahip çıkmanın yanısıra sağlık açısından da yıkanabilir kullanmanın ne kadar önemli olduğunun altını tekrar çizmek isteriz. Hazır bez/ped kullandıklarında varolan rahatsızlıklarının yıkanabilir ürünlerle ciddi oranda yok olduğunu söyleyen müşterilerimizin memnuniyetlerine sıkça tanık oluyoruz. Bu da bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor.

Ayrıca bir bebek için ortalama 2,5 yıl boyunca günde en az 6 defa değiştirmek suretiyle bez tüketiliyor. Hazır bez fiyatları ilk başta daha uygun görünse de uzun vadede yıkanabilir bezle arasında büyük fark oluşturuyor.

Cemre Çarşısı etkinliği vesilesiyle çok önemli bir iş yaptığımızı tekrar anımsamış olduk. Katıldığımız hemen hemen her etkinlikte de en anlamlı stant olduğumuzu duymak kıvancımızı artırıyor. Yıkanabilir kullanmak insanın kendi benliğini olduğu gibi kabul etmesine vesile oluyor. Bu da bizler de dáhil olmak üzere yıkanabilir kullananlar için büyük bir mutluluğa sebep oluyor. Doğa, Beden ve Nesil için emek vermek vicdan rahatlığına ve daha huzurlu bir hayata yol açıyor.

Gelecek nesillere daha temiz daha yeşil daha güzel bir doğa bırakmak için ‘Haydi el ele’ diyoruz ve bizi destekleyen herkese içten şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygı ve sevgilerle 🌿

Aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Enter'a basınız!